T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Göz Hastalıkları Kliniği

Güncelleme Tarihi: 26/12/2019

  GÖZ KLİNİĞİ

Kliniğimiz Göz Hastalıkları yataklı kliniği olarak hastanemiz  ana binası  5.katında 24 yatak kapasitesiyle hizmet vermektedir. Polikliniklerimiz hastanemiz poliklinik binası zemin katında bulunmakta, toplam  7 muayene odası ve 3 birim odasından  oluşmaktadır. Genel  ameliyathanede her gün 3 salonda  ameliyat yapılmaktadır. Ayrıca Hatay ek hizmet binası , Palmiye, Balçova ve İsmet Yorgancılar  semt polikliniklerinde de hizmet verilmektedir.

Görevli eğitim ve öğretim üyelerimiz ile tıp fakültesi öğrencileri staj eğitimi ,ders anlatımı ve sınav uygulamaları yanı sıra uzmanlık öğrencilerinin eğitim ve sınav uygulamaları gerçekleştirilmektedir.

Verilen Hizmetler

Haftanın her günü hem poliklinik hem de ameliyat hizmetleri yürütülmektedir. Poliklinikte her türlü genel göz hastalıklarına yönelik tanı ve tedavi hizmetleri verilmekte, gerek görülmesi halinde daha ayrıntılı inceleme yapılabilmesi için kendi alanında uzman ilgili alt birimden görüş istenmektedir.  Bu alt birimler şunlardır:

 • Glokom

  Glokom Birimimizde erken ya da ileri evre glokom hastalığı ile başvuran hastalara; pakimetri, görme alanı, optik koherens tomografi ile sinir lifi analizi gibi tanısal testler yapılmaktadır.  İlaç tedavisi ve takibi, lazer tedavisi, gereklilik halinde ileri cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Trabekülektominin yanı sıra katarakt cerrahisi, kombine fako-trabekülektomi, seton cerrahisi; argon lazer iridotomi ve periferik iridoplasti işlemleri uygulanmaktadır. Bu birimin hizmetlerinden yararlanabilmek için öncelikle poliklinik başvurusu yapılmalıdır.

 • Retina

  Bu birimde diyabetik retinopati, yaşa bağlı makula dejenerasyonu, vasküler retina hastalıkları, retina dekolmanı, epiretinal membran, makula deliği, retina distrofileri ve nadir görülen retina hastalıklarının tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Optik koherens tomografi, ultrasonografi, renkli fundus foto, fundus floresein anjiografi, fundus otofloresans görüntüleme gibi tanısal testler uygulanmaktadır.  Hastalıkların tedavisinde intravitreal enjeksiyonlar, vitrektomi, dekolman cerrahisi ve lazer uygulamaları yapılmaktadır. Bu birimin hizmetlerinden yararlanabilmek için öncelikle poliklinik başvurusu yapılmalıdır.

 • Şaşılık ve Nörooftalmoloji

  Bu birimde ağırlıklı olarak şaşılığı olan çocuk veya erişkin hastalar değerlendirilmektedir. Göz tembelliği (ambliyopi) ve kırma kusuru  olan hastaların muayene, takip ve  tedavileri yapılmaktadır. Nistagmusu olan hastaların takip ve tedavileri, tüm şaşılık cerrahileri uygulanmaktadır.Görme kayıpları, görme yolları ve hastalıkları, kafa içi tümörleri veya multiple skleroz gibi demiyelinizan hastalıklara bağlı görme bozukluklarının tanı ve takibi yapılmaktadır. Bu birimin hizmetlerinden yararlanabilmek için öncelikle poliklinik başvurusu yapılmalıdır.

 • Okuloplasti

  Birimimizde göz kapağı düşüklüğü (Ptozis) (Doğumsal ve Yaşa Bağlı Göz Kapağı Düşüklüğü), kapak şekil bozuklukları (Kapak kenarının dışa dönmesi, kapak kenarının içe dönmesi ), gözyaşı kanal tıkanıklıkları ve  hastalıkları,  ağrılı görmeyen göz, göz kapağı iyi huylu ve kötü huylu kitleleri, tiroid oftalmopati gibi hastalıkların tanı, takip ve cerrahi tedavisi yapılmaktadır. Bu birimin hizmetlerinden yararlanabilmek için öncelikle poliklinik başvurusu yapılmalıdır.

 • Kornea ve Kontakt lens

  Gözün en önde yer alan saydam tabakası olan korneanın enfeksiyon ve enflamasyonları, yüzey bozuklukarı, kuru göz sendromu, pterjiyum  tanı ve tedavisi bu birimde yapılmaktadır. Birimde bu tabakanın hassas ölçümlerini yapabilen topografi cihazları, kornea kalınlık ölçme cihazları, kornea çap ve kırma gücünü gösteren keratometreler bulunmaktadır. Birimin diğer bir faaliyet alanı kontakt lenslerdir. Günümüzde güvenli bir kullanımı olan kontakt lenslerin uygun olanlarının seçilmesi, denenmesi ve ihtiyaç sahiplerine doğru kullanım konusunda bilgi verilmesi ve uygulama yaptırılması bu birimde gerçekleştirilmektedir. Bu birimin hizmetlerinden yararlanabilmek için öncelikle poliklinik başvurusu yapılmalıdır.

 • Üvea

Göziçi iltihaplanmalarının (üveit) tanı, tedavi ve izlemleri yapılmaktadır.  Behçet Hastalığı, sarkoidoz, ankilozan spondilit, sistemik lupus eritomatozus, tüberküloz gibi üveite neden olabilecek hastalıklar ile ilgili muayene ve tetkikler yapılmakta, üveit hastaları takibe alınarak farklı üveit tiplerine uygun ilaç tedavileri uygulanmaktadır.

Göz Hastalıkları Personeli

A.BİLİM DALI ÖĞR.ÜYESİ

Prof.Dr. ERDİNÇ AYDIN

Prof.Dr. ŞEYDA KARADENİZ UĞURLU

Doç.Dr. MELİKE BALIKOĞLU YILMAZ

İDARİ SORUMLU

Prof.Dr. ŞEYDA KARADENİZ UĞURLU

EĞİTİM SORUMLUSU

PROGRAM YÖNETİCİSİ

Prof.Dr. ERDİNÇ AYDIN

EĞİTİM GÖREVLİSİ

Doç.Dr. FERAY KOÇ

BAŞASİSTAN

Uzm.Dr. LEVENT KAZANCI

UZMAN TABİB

Uzm.Dr. SEVİNÇ ŞAHİN ATİK

Uzm.Dr. EMİNE DENİZ GÜMÜŞ EĞRİLMEZ

Uzm.Dr. VEYSEL ARKÇI

Doç.Dr. FAHRETTİN AKAY

Uzm.Dr. SEHER SARITEPE İMRE

Uzm.Dr. OZAN DAĞLI

Uzm.Dr. MERYEM ALTIN EKİN

Uzm.Dr. SEDA GÜRAKAR ÖZÇİFT

ASİSTAN

Ass.Dr. SERAP YILDIRIMYILMAZ

Ass.Dr. HAZAN GÜL KAHRAMAN

Ass.Dr. ARDA EMRE ÖZTÜRK

Ass.Dr. BETÜL ORDUYILMAZ

Ass.Dr. YUSUF ZİYA GÜVEN

Ass.Dr. BURCU GÜNDÜZ

Ass.Dr. NUR DOĞANAY KUMCU

Ass.Dr. YUSUF BALCI

Ass.Dr. TURAN AKBALIK

HEMŞİRE

HEMŞİRE SEVTAP KOCABIYIK

HEMŞİRE FİLİZ OĞUZ

HEMŞİRE SERPİL ARSLAN

HEMŞİRE KADRİYE SÜREL

HEMŞİRE DİLEK ELEZ DURMAZ

HEMŞİRE HATİCE KÜÇÜKABALI

HEMŞİRE EBRU BABAT

HEMŞİRE SATI BAYIR

HEMŞİRE NURCAN YILMAZ ÇETİN

HEMŞİRE DİLEK YAZICI

HEMŞİRE ZUHAL KURT

EBE

EBE (HEMŞİRE YETKİLİ) ZEYNEP BESLER

EBE CANAN KIZARTICI BİÇEN

EBE (HEMŞİRE YETKİLİ) SEMRA YÖNEY ERDİNCİK

TEMİZLİK PERSONELİ

TEMİZLİK PERSONELİ GÖKHAN YALÇINKAYA

TOPLUM SAĞ. TEKNİS.

SAĞLIK MEMURU MUSTAFA ARIKAYA

SAĞLIK MEMURU SEZAİ YENİAY

EBE(HEMŞİRE YETKİLİ)

EBE (HEMŞİRE YETKİLİ) FİLİZ KART

EBE (HEMŞİRE YETKİLİ) AYFER ÖZDİL SARI

SORUMLU HEMŞİRE

EBE (HEMŞİRE YETKİLİ) SEMRA YÖNEY ERDİNCİK

VERİ GİRİŞ PERSONELİ

VERİ GİRİŞ PERSONELİ SAKİNE SELEN SÖZMEN

VERİ GİRİŞ PERSONELİ FADİME ÖZTÜRK

VERİ GİRİŞ PERSONELİ GAMZE ERARSLAN

VERİ GİRİŞ PERSONELİ ARZU GÜZEL