Acil Servis'te yangın sonrası acil durum tatbikatı
18 Temmuz 2022

Acil Servis'te yangın sonrası acil durum tatbikatı
,
İ.K.Ç.Ü. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde, yangın sonrası acil durum tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta, tamamını hastane personelinin oluşturduğu temsili 16 yaralının hastaneye sevkleri sağlandı.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ile Sivil Savunma Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından İ.K.Ç.Ü. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde acil durum tatbikatı gerçekleştirildi. Senaryo gereği Karabağlar'daki bir mobilya fabrikasında başlayan yangının ardından 16 yaralı ambulanslarla hastanenin acil servisine getirilip, ilk müdahaleleri yapıldı.
Tatbikatla ilgili bilgi veren İ.K.Ç.Ü. Dekan Yardımcısı ve Acil Servis Klinik Şefi Dr. Öğr. Üyesi Serkan Bilgin, tatbikata göre 112 Komuta Merkezi'nden hastanenin arandığını ve tamamı hastane personellerinden oluşan yaralılara ilk müdahalenin yapıldığını anlattı. Tatbikatta yapılan müdahaleler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Bilgin, temsili olarak yaralılardan 4'ünün yanık sebebiyle Bozyaka  Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildiğini dile getirerek, "Senaryo gereği diğer iki hastamızın genel durumu iyi. Şu an bakım servisinde oksijen tedavisi alıyorlar. Biraz duman zehirlenmesi yaşamışlar. 6 hastamız travma bölümünde, bir kısmı yüksekten atlamış. Bir kısmı olay sırasında kaçarken çeşitli yerlerinden yaralanmışlar. İkisinin genel durumu kötü. Onlar büyük olasılık cerrahi operasyonlar ile yoğun bakımda takip edilecek. 4'ünün genel durumu iyi. Dikişleri ve alçıları yapılıyor. 4 hasta duman zehirlenmesi nedeniyle monitörde. Biri entübe edilebilir" dedi.

'HER YIL YAPILIYOR'

Benzer tatbikatların her yıl düzenli olarak yapıldığını ifade eden Dr. Serkan Bilgin pandemi nedeniyle iki yıldır yapılamadığını söyleyerek şöyle devam etti: "Normalde senede bir yapılıyor. Ama pandemi nedeniyle iki yıldır gerçekleştirememiştik. Düzenli yapmaya çalışıyoruz. Faydasını da görüyoruz. Bizi bu gibi durumlar için hazırlıklı hale getiriyor. Gerçekçi oldu hatta bazı insanlar 'yardım edelim' diye yanımıza geldiler. Bence başarılı bir tatbikatı. Gerçekçi olunca hasta yakınları da ilgilendi. Tatbikata katılanlar hastanemizde çalışan güvenlik ve temizlik elemanları. Hepsi bizim personelimiz. Hepsi de başarılı bir performans sergiledi."
https://www.cnnturk.com/yerel-haberler/izmir/acil-serviste-yangin-sonrasi-acil-durum-tatbikati-1809468

https://www.posta.com.tr/yerel-haberler/izmir/acil-serviste-yangin-sonrasi-acil-durum-tatbik-2534980
https://www.mynet.com/acil-servis039te-yangin-sonrasi-acil-durum-tatbikati-7998372-myvideo
https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/izmir/acil-serviste-yangin-sonrasi-acil-durum-tatbik-42092000
https://www.milliyet.com.tr/yerel-haberler/izmir/acil-serviste-yangin-sonrasi-acil-durum-tatbik-6780578

  • tatbikat (1).jpeg
  • tatbikat (3).jpeg
  • tatbikat (2).jpeg