Kalp Damar Cerrahisi Kliniği

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği

Kliniğimiz hastanemiz ana binası 7.katta A blokta ameliyat öncesi hastalara hizmet veren , B blokta ameliyat sonrası hastalara hizmet veren 2 servisten oluşmaktadır. Bu servislerde  3 tanesi özel oda olmak üzere  toplam 41 yatak mevcuttur.

Hastanemiz bünyesindeki ameliyathane binamızın zemin katında yer alan 3.basamak özellikli yoğun bakımımızda 10 adet yatak bulunmaktadır. Ayrıca kalp nakli yapılan hastalarımız için ayrıca tek yataklı izole yoğun bakım bölümümüz de mevcuttur.

Servis ve yoğunbakım ünitelerimiz yaklaşık %100 dolulukla hizmet vermektedir.

Genel ameliyathaneden ayrı olarak sadece kalp damar cerrahisi kliniğine ait olan 1 tanesi hibrid özellikli ( radyolojik girişimlerin de yapılabildiği ) olmak üzere 3 ameliyathanemiz aktif olarak çalışmaktadır.

Hergün aktif olarak çalışan 1 tanesi varis polikliniği olmak üzere 4 poliklinikte hastanemiz poliklinik binası 3.katında günde yaklaşık 300 hastaya hizmet sunulmaktadır.

Kliniğimiz bünyesinde 2 profesör , 6 doçent  , 4 uzman  ve 5 asistan olmak üzere toplam 17 hekim görev yapmaktadır.

Kalp damar cerrahisi anabilim dalımız bünyesinde uzmanlık öğrencilerinin yanında Perfüzyon tezli yüksek lisans programında eğitim alan 4 adet yüksek lisans öğrencimiz de mevcuttur.

Cuma günleri saat 8.30 da genel vizit sonrası yapılan klinik konseyinde hastalar tartışılıp bir sonraki haftanın ameliyat listesi düzenlenmektedir. Perşembe günleri kardiyoloji kliniği ile yapılan ortak konseyde de özellikli hastaların tedavi süreçleri ile ilgili kararlar alınmaktadır. Pazartesi – Perşembe arası günlerde de sabah toplantıları yapılır , günün vakaları ve tedavi stratejileri belirlenir ayrıca diğer kliniklerin sunduğu hastalar tartışılır. Her gün sağlık kurulunda ve hastane içi konsültasyonlarda 1 er adet uzman hekimimiz görevli olarak çalışmaktadır.

24 saat aktif çalışan ve her türlü acil ve elektif kalp ve damar cerrahisi işlemlerinin yapıldığı kliniğimizde yapılan işlemler şu şekildedir :

1.Koroner bypass cerrahisi

2.Kalp kapak replasman ameliyatları

3.Kalp kapak tamir ameliyatları

4.Aort cerrahisi

5.Erişkin doğumsal kalp defektlerinin cerrahi tedavisi

6.Uygun hastalarda küçük kesi ile ( minimal invaziv ) kalp ameliyatları

7.Bacak atardamar tıkanıklarının cerrahi ve radyolojik girişimsel tedavisi

8.Atardamar tıkanıklıkları ve anevrizmalarına endovasküler ( radyolojik olarak stent yerleştirilmesi ) tedavi uygulamaları ve hibrit girişimler

9.Toplardamar – varis operasyonları ve lazerle tedavisi

10.Şah damarı ( karotis ) tıkanıklarının cerrahi tedavisi

11.Kalp yetmezliği hastalarına destek cihazlarının takılması

12.KALP NAKLİ

Kliniğimiz Ege bölgesinde her türlü acil ve elektif hastalara hizmet vererek Kalp Damar cerrahisi ana bilim dalına ait tüm hasta gruplarına üst düzeyde hizmet vermektedir. Bu özellikleri dolayısıyla hem bölgemizde hem de Türkiye’de saygın bir klinik durumundadır.

Klinikten Haberler

05 Mart 2022