Nöroloji Kliniği

İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK  EĞİTİM  VE  ARAŞTIRMA  HASTANESİ

NÖROLOJİ KLİNİĞİ

Kliniğimiz 6 öğretim üyesi (2 profesör, 2 doçent, 2 doktor öğretim üyesi), 1 eğitim görevlisi (doçent), 2 uzman kadrosunda doçent, 1 başasistan, 6 uzman hekim, 2 nöroloji ve klinik nörofizyoloji uzmanı, 6 asistan doktor, 1 psikolog, 2 fizyoterapist, 4 elektromiyografi (EMG) teknisyeni, 10 elektroensefalografi (EEG) ve polisomnografi (PSG) teknisyeni, ikisi poliklinikte, ikisi labarotuarlarda olmak üzere 6 tıbbi sekreter, 19 hemşire ve 5 personel ile hizmet vermektedir. Aynı zamanda Hatay ek binamızda 4 uzman hekim, Narlıdere semt polikliniğinde 1 uzman hekim, Balçova semt polikliniğinde 1 uzman hekim ve Basın Sitesi semt polikliniğinde 1 uzman hekim bulunmaktadır. Uzman hekimlerimizden biri haftada 2 gün Eşrefpaşa semt polikliniğinde görev yapmaktadır. Hekimlerimizden beşi Nöroloji uzmanlığının yanısıra  Klinik Nörofizyoloji yan dal uzmanlığı belgesine sahiptir, altısı uyku bozuklukları üzerine özel eğitim almıştır.

            Yataklı Servis

Hastanemizin Yeşilyurt ana yerleşkesinde AMATEM binası 2. Katında toplam 52 yataklı Nöroloji Servisi yer almaktadır. Bu yataklardan 28’ i özel hasta odası şeklindedir. Ayrıca Klinik Nörofizyoloji Labarotuarı içinde video-EEG monitorizasyonunun yapıldığı 2 yatak, PSG incelemesinin yapıldığı 2 yatak ve günübirlik  hasta tedavilerinin yapıldığı 3 yatak ile  Hatay ek binamızda genel dahiliye servisi içinde 10 adet hasta yatağı mevcuttur.

Nöroloji Yoğun Bakım ve İnme Ünitesi

Yeşilyurt ana yerleşkesi AMATEM Binası 1. Katında 15 yataklı “Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesi” ve 4 yataklı “İnme Ünitesi” ile acil tedavi gerektiren inme hastalarına ve yoğun bakım gerektiren nöroloji hastalarına hizmet verilmektedir.

 

Klinik Nörofizyoloji Labarotuarı

  • Hastanemizin Yeşilyurt ana yerleşkesinde AMATEM binası zemin katında Nöroloji kliniğine bağlı Klinik Nörofizyoloji Labarotuarı yer almaktadır. Bu labarotuarda periferik sinir sistemi incelemeleri, epilepsi hastalarının EEG çekimleri yapılmaktadır. Labarotuarımızda 5 adet EMG cihazı, 1 adet transkraniyal manyetik stimülasyon cihazı ve 2 adet EEG cihazı bulunmaktadır. Bir günde 30-40 hastaya EMG ve uyartılmış potansiyel incelemeleri, 15-20 hastaya EEG incelemesi yapılmaktadır.
  • Hastanemizin Yeşilyurt ana yerleşkesinde AMATEM binası 1. Katında Klinik Nörofizyoloji Labarotuarının polisomnografi (PSG) ve video-EEG monitorizasyon incelemelerinin yapıldığı yataklı bölümü (uyku labarotuarı) yer almaktadır. Burada 2 adet video-EEG monitorizasyon cihazı mevcuttur ve ileri inceleme gerektiren dirençli epilepsi hastaları ile cerrahi tedavi adayı olan epilepsi hastaları değerlendirilmektedir. Yine 2 adet PSG cihazı ile uyku bozukluğu olan hastalar incelenerek tedavileri düzenlenmektedir.
  • Ayrıca Hatay ek binada 1 EMG ve 1 EEG cihazı ile hizmet verilmektedir ve günde ortalama 10 EMG ve 10 EEG incelemesi yapılmaktadır.

    Poliklinik Hizmetleri

  • Nöroloji polikliniği hastanemiz poliklinik binası zemin katta bulunmaktadır ve 8 muayene odası mevcuttur. Günde ortalama 300-350 hastaya ayaktan hizmet verilmektedir. Polikliniğimize bağlı hizmet veren 1 nöropsikoloji laboratuarı bulunmaktadır ve 1 psikolog ile nöropsikolojik incelemeler yapılmaktadır. Ayrıca Hatay ek binada ve 4 semt polikliniğinde ayaktan hasta hizmeti verilmektedir.
  • Ana binada yer alan mahkum polikliniğinde mahkum hastalara, ana bina ve Hatay ek binada yer alan heyet polikliniklerinde heyet hastalarına hizmet verilmektedir.

 

 

Eğitim Görevleri

Sağlık Bakanlığı ile afiliasyon protokolüne uygun olarak kliniğimiz bünyesinde çalışan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Nöroloji ABD ‘da görevli öğretim üyelerimiz yıl içinde staj için gelen 3. ve 5.sınıf tıp fakültesi öğrencilerine staj tanıtımı, ders anlatımı, pratik ve teorik sınav uygulama gibi görevlerini yerine getirmektedir.  Ayrıca İKÇÜ Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerine teorik Nöroloji stajı eğitimi; Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Yüksekokulu ve Fizyoterapi Yüksekokulu öğrencilerine teorik ve pratik eğitimler verilmektedir.

Üniversite ve Sağlık Bakanlığı kadrosu asistan eğitimini birlikte yürütmektedir.

Nöroloji Kliniği’nde Verilen Hizmetler

-   Her gün poliklinik, yataklı servis, laboratuar ve günübirlik hasta tedavisi hizmeti mevcuttur.

-Polikliniklerimiz mesai günlerinde 08:30 ile 16:00 arasında hizmet vermektedir. Polikliniklerimizde merkezi hasta randevu sistemi (MHRS) ile çalışılmaktadır. Ayrıca ayaktan gelen konsültasyon hizmetleri yapılmaktadır. Randevu sistemi ile çalışılması hastalarımızın daha kaliteli ve konforlu hizmet almaları açısından önemlidir. Normal mesai dışında saat 17:00 ile 20:00 arasında bazı uzman hekimler tarafından mesai sonrası poliklinik hizmeti verilmektedir. Bu hizmet için sistemden randevu alınabileceği gibi, poliklinik sekreterleri aracılığı ile de randevu alınabilmektedir.

- Heyet polikliniği hizmeti mesai günlerinde saat 10:00 ile 12:00 arasında heyet polikliniği odasında verilmektedir. Bunun için MHRS sisteminden veya Sağlık Kurulu Bölümünden randevu alınması gerekmektedir.

- Mahkum polikliniği mesai günlerinde saat 11:00-12:00 arasında yapılmaktadır.

- Klinik Nörofizyoloji Labarotuarımızdan tetkik istenen hastaların ilgili sekreterlere müracat ederek istem kağıtları ile randevu almaları ve tetkike gelirken yapmaları gerekenlerin anlatıldığı bilgilendirme formlarını almaları gerekmektedir. Formda yazılanları yaparak gelmeleri daha kaliteli çekimler yapılabilmesi için önemlidir.

İleriye dönük planlanan işlemler

Hatay ek binada 10 yataklı uyku bozuklukları labarotuarı kurulması planlanmıştır. Bunun için ön çalışmalar başlamış ve 4 adet yeni PSG cihazı alımı için onay alınarak ihaleye çıkılmıştır.

 


Nöroloji Kliniği Doktorlarımız

03 Temmuz 2023