T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yangın kurtarma ve tahliye tatbikatı yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 15/11/2018

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Yangın Tatbikatı

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yangın kurtarma ve tahliye tatbikatı yapıldı. Olası bir yangın durumunda hastane binasının nasıl tahliye edileceği ve yaralıların nasıl kurtarılacağı senaryosu üzerine kurulan tatbikat başarıyla gerçekleştirildi.

Hastane konferans salonunda verilen eğitimde itfaiye eğitmeni tarafından Yangınların çıkış nedenleri, alınması gereken önlemler ve yangın anında yapılması gerekenler hakkında eğitim verildi. Eğitimin ardından Hastane Amatem Binası 2.Kat  Nöroloj Kliniğinde  gerçekleştirilen yangın kurtarma ve tahliye   tatbikatına İzmir  Büyükşehir Belediye İtfaiye ekibi de destek verdi. Tatbikata sağlık çalışanları ve güvenlik görevlileri katıldı.

Tatbikat senaryosu gereği hastane binasından çıkan yangın sırasında bina katlarında mahsur kalan hastalar kurtarılarak yangın söndürme tüpleri ile yangına müdahale edildi. Yangından kurtarılan hastalar sedyelerle acil servise taşındı. Acil hasta tahliye kitlerinin de kullanıldığı tatbikatta yürüyemeyen hastalar güvenli bir şekilde tahliye edildi.

Tatbikatın ardından hastane afet toplanma alanında ateş yakılarak yangın tüpleri ile müdahalenin nasıl yapılacağı uygulamalı olarak gösterildi. Yakılan ateş hastane personeli tarafından yangın tüpleri ile söndürüldü.

Tatbikatların olası durumlarda can kaybının önüne geçmek için bir fırsat olduğunu belirten İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Nurettin Ünal, tatbikatının, afet ve acil durum gibi zor durumlara hazırlıklı olabilmek ve bilinçli hareket etmek amacıyla yapıldığını söyledi.

En önemli hazırlığın bilinçli bir toplum oluşturulması olduğuna dikkat çeken Ünal, "Bilinçli bir toplum olarak afet ve acil durumlara nasıl hazır olacağımızı, afet olduğu andan itibaren başımıza neler geleceğini, nasıl davranacağımızı bilirsek, afet risklerini, can ve mal kayıpları ile afetin ekonomik kayıplarını en aza indirmiş oluruz" diye konuştu.

Hastane Afet Planı Sorumlu Başhekim Yardımcısı Dr. Eşref Okunakol bu tatbikat ile yangından kurtarma, tahliye, yangınla mücadele ve benzeri konularda uygun donanıma sahip ve bu konularda eğitimli yeterli sayıda çalışanı görevlendirip, her zaman hazır bulunmaları gerektiği konusunda personelin daha iyi anlamaları sağlanmıştır. Özellikle kurtarma ve yangınla mücadele konularında, hastane dışındaki kurum ve kuruluşlarla irtibatın sağlanmasının ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılmıştır.” dedi. Okunakol, tatbikata katılan, emeği geçen ve tatbikatın aslına uygun olarak gerçekleştirilmesi için büyük çaba harcayanlara teşekkür etti.

  • IMG_7351.JPG
  • IMG_7314.JPG


Resimlerin Devamı İçin Tıklayınız...