T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sivil Savunma Birimi Hastane Afet Planlama çerçevesinde tatbikatı Yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 27/07/2018

                Senaryosu ile  gerçeğini aratmayan tatbikat Göztepe’de bulunan 5 katlı bir apartmanın 3. Katında meydana gelen doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangın sonucu yaralananlardan  20 vatandaşın  ambulanslarla İKÇÜ Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisine getirilmesi ile başladı. Hastane yönetiminin olay ile ilgili bilgilendirilmesi üzerine Acil Servis girişindeki alan Triaj alanı olarak belirlendi ve yeterli hekim ve sağlık çalışanı hazır edildi. Acil Servis Monitörlü birim boşaltılıp orada bulunan hastalar Acil Yoğun Bakım ünitesine çekildi. İlk etapta Hastaneye 5 ambulans ile 10 hasta girişi oldu. 10 dk sonra sonra 5 hasta girişi daha oldu ve toplam 15 yaralı Hastaneye yatırıldı. 6’sı Karbonmonoksit zehirlenmesine bağlı nöbet, 4’ü yüksekten düşme,5’i de yanık olduğu tespit edilen hastalar, monitörlü birim ve travma birimlerine alındı. Hastanede yanık ünitesi olmadığı için 5 hasta İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine 112 Komuta Kontrol Merkezi aranarak ambulans ile sevki gerçekleştirildi.

         İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sivil Savunma Birimi Hastane Afet Planlama  çerçevesinde tatbikatın yapıldığını söyleyen   Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op.Dr.R.Gür Ustaoğlu, Kitlesel yaralanma tatbikatını gerçekleştirdiklerini söyledi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Ustaoğlu  şunları ifade etti: “İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde  ‘kitlesel yaralanma’ tatbikatımızı gerçekleştirdik. Bugün tatbikatımız gereği Göztepe’de bulunan 5 katlı bir apartmanın 3. Katında meydana gelen doğalgaz patlaması sonucu çıkan yangın sonucu yaralananlardan  20 vatandaşımıza müdahale ettik. Hastanemizde yangın ünitesi olmamasından dolayı 5 yanık vakasını hemen İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk ettik diğer hastalara ise hastanemizde müdahale ettik. Tatbikatımız hastanemiz ve Kentimiz  için önem arz ediyor. Hastanemiz  Acil Servisi'nin, bu tür beklenmedik ve büyük boyutlu olaylara hazırlıklı olduğunu gördükleri ve bundan memnuniyet duyduklarını  Senaryoyu başarı ile uygulayan Hekimlerimize, sağlık çalışanlarımıza ile diğer görevli arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Sivil Savunma Uzmanı İkram Özdemir de  tatbikatın, hastanenin bu konuda ne derece yeterli olacağı, kaynakların ne ölçüde seferber edileceğinin gözlenmesi ve noksanların tespit edilmesi bakımından son derece önemli olduğunu söyledi.

Resimlerin Devamı İçin Tıklayınız..